התגוננות מוירוסים

תכנות כופר – כופרה

וירוס חדש ישן מתפשט לאחרונה. קובץ תמים שנשלח במייל או הקלקה על פרסומת תמימה באתר אינטרנט מפוקפק מפעילה וירוס במחשב המצפין את כל הקבצים השימושיים במחשב – מסמכים, תמונות, מוזיקה וכו' את קוד הפתיחה המתוחכם לא ניתן לפצח במחשב שנדבק בוירוס משתנה רקע שולחן העבודה להודעה האומרת שכל הקבצים הוצפנו ולשם קבלת קוד הפתיחה יש לפעול בדרך מסוימת שעיקרה הוא העברת סכום כסף לכותב הוירוס. בדרך כלל הדרישות יהיו להתקין דפדפן לגלישה אנונימית מסוג TOR שדרכו הם יתקשרו אתך ויספקו לך פרטים נוספים איך להעביר להם את המטבעות הדיגיטאליים מסוג ביטקוין. כמובן הכל מלווה באזהרה שאם לא תפעל מהר הסכום יכפיל את עצמו וייתכן שאחרי תאריך מסויים לא יהיה כבר עם מי לדבר.

הוירוס בגרסאותיו הראשונות התחיל כבר בשנת 1989 אך עם התקדמות הטכנולוגיה ושכלול היכולות הטכניות של מפיצי הוירוס הוא הופך ליותר משוכלל  ויותר נפוץ ובכך גם ליותר ויותר מסוכן.

שיטות ההצפנה השתכללו, שיטות התקשורת עם המפיצים מוצפנות יותר ומקשות על מעקב אחריהם, שיטות העברת הכספים בעזרת מטבע דיגיטלי -ביטקוין גרמו לכך שבלתי אפשרי כמעט להתחכות אחרי המבצעים ובשל כך התאבון שלהם גדל והולך.

התגוננות

הדרך הטובה ביותר להתגונן היא להכיר את האויב ולדעת להמנע ממנו.

  1. מתקינים אנטי וירוס איכותי בתשלום. מתיחסים לאזהרות שלו ברצינות, אם הוא מקפיץ חלון לא עושים "אישור" או "ביטול" בלי לקרא את האזהרה, לא מתיחסים לאנטי וירוס כמטרד! לקרא את ההערות שהוא מקפיץ ולהתייחס אליהן ברצינות.
  2. לא פותחים קישור שהגיע במייל או שנמצא בפייסבוק או בכל אתר אינטרנט אחר בלי שברור לך להיכן הוא מוביל. גם אם קיבלת אימייל מחבר מוכר אך התוכן שלו נראה כמשהו שמטרתו לפתות אותך לפתוח קובץ שנראה תמים או ללחוץ על קישור מעניין כלשהו אל תעשה זאת. אלא אם כן ידוע לך שחבר זה אמור לשלוח לך קובץ מסויים שנחוץ לך למטרות רציניות. לפעמים הוירוס מתחזה להודעה ידידותית מחבר, לפעמים הוא השתלט לחבר על תיבת האימייל ושולח לכל רשימת התפוצה שלו מכתבים מתחזים. כן, צריך לפעמים להיות פרנואיד.
  3. לגבות. אם אין לך כמות של קבצים גבה אותם על דיסקון, מחשב אחר, או כל מדיה מרוחקת שאינה מחוברת באופן קבוע למחשב שלך. אם מדובר במשרד גדול, יש לגבות בענן באופן אוטומאטי ועדיף להתייעץ עם איש מקצוע על שיטת הגיבוי המתאימה ביותר.

אם נדבקת

אם יש לך גיבוי, אל תנסה אפילו לשלם את הכופר. פעמים רבות אנשים שילמו ולא קיבלו כל מפתח להצפנה שלהם. מה עוד שאם יש לך גיבוי זה הזמן להשתמש בו ולא לעודד פשעים מסוג זה. אם אין לך גיבוי. ייתכן שטכנאים רבים יציעו לך דרכים לפרוץ את הקבצים. הסיכוי אינו גדול אך יש בודדים שמצליחים במקרים מסוימים. ההצפנה בדרך כלל חזקה מאד שכמעט אין סיכוי לפצחה. אם אתה רוצה לקחת סיכון ולשתף פעולה עם השודדים פעל לפי ההוראות שקיבלת מהם וקווה לטוב.

לאחר מכן צור קשר עם מקצוענים שידריכו אותך איך להמנע מתופעות חוזרות כאלה בעתיד. לפעמים התגוננות מראש עם תשלום לאיש מקצוע טוב חוסכת הרבה כסף וכאב ראש רב לאחר מכן.

על כל שאלה מומחי המחשבים שלנו ישמחו לסייע לכם – 0772285238 support@mytec.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *